Karvkate on organismi tervise peegel. Karvad ja nahk on omavahel tihedasti seotud ning kui looma nahatalitlus on häiritud, on seda tavaliselt ka väga hästi tema karvastikus näha. Kui lemmiku karvkate on tuhm või ta kaotab palju karva (v.a karvavahetusperiood kevadel ja sügisel), võib tegemist olla toitainete puudujäägiga mõne terviseprobleemi või vale toitumise tõttu.
Kui lemmik saab kõrgekvaliteetset toitu ning loomaarsti abiga on mõni tõsisem terviseprobleem välistatud, kuid karv on ikka tuhm või langeb välja, nahk ketendab või ajab kõõma, võib proovida spetsiaalselt sellisteks juhtudeks mõeldud täiendsöötasid (nt Aptus Eforion Oil, Vitabalans Omegabalans, Vetexpert Vetoskin). Nimetatud täiendsöödad sisaldavad omega-3 ja/või omega-6 rasvhappeid, mis on vajalikud kõikidele loomadele, kuna organism ei suuda neid ise sünteesida. Neid on vaja paljude erinevate protsesside jaoks organismis (näiteks immuunsüsteemile) ning nende rasvhapete puudus avaldubki kõige märgatavamalt naha ja karvkatte häiretena. Aptus Eforion Oil sisaldab lisaks E-vitamiini ning Vetexpert Vetoskin lisaks B grupi vitamiine, tsinki ja biotiini, mis aitavad nahabarjääri taastada ning nahka parandada. Oluline on anda toidulisandeid piisavalt pikka aega, kuna muutuste nägemine karvkattes võtab tavaliselt nädalaid. Täpsema informatsiooni saamiseks, kuidas ja kui pikalt täiendsööta oma loomale sööta, pea nõu oma apteekri või loomaarstiga.
Kuigi naha ja karvkatte tervis algab seestpoolt, on vahel vajalik ka karvkatte välispidine hooldamine. Koerte ja kasside pesemiseks on lihtne reegel: nii palju kui vajalik, nii vähe kui võimalik. Liigne pesemine kahjustab naha kaitsekihti ning võib nahaprobleeme tekitada. Tihtipeale saab suurema mustuse kammimise abil eemaldada, kusjuures lemmiku kammine on eriti soovitatav karvahetusperioodil.
Kassidel aitab kammimine ka karvapallide tekkeriski vähendada. Kui osutub vajalikuks oma lemmikut pesta, siis ära kindlasti tee seda tavalise seebiga. Kasuta oma lemmiku pesemiseks spetsiaalseid koertele või kassidele mõeldud šampoone, mille pH on nende nahale sobiv (nt Diafarm koerte või kassi šampoon). Palsami kasutamine on soovitatav eriti pikakarvalistele loomadele, et karvkatet kergem kammida oleks (Diafarm šampoon palsamiga või Diafarm palsam). Pesemisel on oluline vältida vee või pesuvahendi sattumist lemmiku silma, ninna ja kõrva. Samuti tuleks kindlasti kõik šampooni või palsami jäägid välja loputada ja lemmik korralikult ära kuivatada. Kui looma nahk lõhnab pikemat aega ebameeldivalt isegi peale pesemist ja kuivatamist, võib see olla ka märk mõnest nahahaigusest. Naha põletikuliste seisundite, punetusen sügeluse ja muude ebanormaalsete nähtude puhul on vajalik konsulteerida loomaarstiga.
Käpapadjandid ja küüned
Koerte ja ka õues käivate kassid käpad vajavad talvel erilist hoolt. Lumega võitlemiseks mõeldud vahendid nagu näiteks sool või killustik mõjuvad käpapandjatitele väga agressiivselt ning võivad valusaid lõhesid põhjustada. See probleem võib muidugi esineda ka suvel, kui loom puutub palju kokku näiteks kuuma liiva või mereveega. Nii suvel kui talvel tulevad siinkohal appi käpapadjandeid kaitsvad salvid ja spreid (Diafarm käpapandjandivaha ja sprei, Vetexpert käpapandjandivaha). Need sisaldavad erinevaid vahasid (nt lanoliin, parafiin), mis niisutavad ja toidavad käpapadjandeid, jättes kaitsva kihi. Vetexpert käpapadjandivaha sisaldab lisaks veel linaseemneõli ja tsinki, mis aitavad kaasa käpapadjandite väiksemate vigastuste ja marrastuste paranemisele. Koostises olev pantenool niisutab ja rahustab ning nanohõbedal ja teepuuõlil on bakteritsiidsed ja fungitsiidsed omadused. Teepuuõli kibe maitse ennetab lakkumist.
Kui lemmiku küüned on lõhenenud ja haprad võib see olla märk mõnest terviseprobleemist, mistõttu on soovitatav igal juhul oma loomaarstiga konsulteerida. Kui terviseprobleemid on välistatud aga küüned on ikkagi haprad, on ka selleks puhuks spetsiaalselt loomadele väljatöötatud täiendsöödad olemas, nt Aptus Biorion. See sisaldab biotiini ja metioniini, mis osalevad paljudes organismile tähtsates ainevahetusprotsessides. Biotiin ja metioniin on eriti tähtsad naha, karvkatte ja sarvkoe tervisliku seisundi tagamiseks. Oluline on anda täiendsööta piisavalt pika aja vältel, kuna muutused, mida ka väljastpoolt näha oleks, võtavad nädalaid aega. Täpse manustamise osas ja lisainformatsiooni saamiseks pöördu oma loomaarsti või apteekri poole.